referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017
Úloha súdu a prokuratúry, nezávislosť súdnictva
Dátum pridania:17.04.2009Oznámkuj:12345
Autor referátu:petino265
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:337
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:0.9
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:1m 30s
Pomalé čítanie:2m 15s
 
Úloha súdu a prokuratúry, nezávislosť súdnictva

Právny systém - logicky skĺbený poriadok, ktorý tvoria navzájom späté normy. Každá norma nižšej právnej sily má svoje zdôvodnenie a oporu v norme vyššej právnej sily a všetky právne normy musia byť v súlade s ústavou.

Ústavný súd SR - podáva výklad len ústavných zákonov. Zakotvuje ho 7. hlava ústavy ako súdny orgán kontroly ústavnosti. Jeho sídlo je v Košiciach.

Nezávislosť súdnictva - je pilierom demokracie a právneho štátu a predpokladá to, že sudcovia pri procese nebudú vidieť účastníkov, ale samotný prípad.


Odvetvia slovenského právneho poriadku

Správne právo - je odvetvie sústredené na štátnu správu verejných vecí ako sú: doprava, školstvo, zdravotníctvo, bytový fond a pod. Správne orgány (vláda, ministerstvá, rôzne ústredné orgány) podrobnejšie rozvádzajú zákony upravujúce veci v ich správach, navyše vydávajú rozhodnutia v konkrétnych prípadoch.

Občianske právo - občianskoprávna zodpovednosť nastupuje tam, kde boli normy občianskeho práva úmyselne alebo z nedbanlivosti porušené. (úmysel - vedel, že jeho konanie je protiprávne a napriek tomu chcel tak konať, nedbanlivosť - nevedel, že konanie je protiprávne, ale vzhľadom na okolnosti prípadu to mohol a mal vedieť - neznalosť zákona neospravedlňuje! ).

Rodinné právo - rieši vzťahy vznikajúce v rodine, medzi manželmi, rodičmi a deťmi. Tiež upravuje podmienky uzavretia manželstva, podmienky pre osvojenie dieťaťa a pod. Právo je súčasťou rodinného života a sprevádza nás od narodenia až po smrť, vrátane sobáša, manželského spolunažívania, výchovy a výživy detí.

Obchodné právo - upravuje vzťahy medzi podnikateľmi.

V trestných veciach obvinenie vznáša štát, v občianskych veciach to robí poškodená strana.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.