referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017
Vzdelávanie pracovníkov
Dátum pridania:22.05.2008Oznámkuj:12345
Autor referátu:kikinaj
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:300
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1
Priemerná známka:3.00Rýchle čítanie:1m 40s
Pomalé čítanie:2m 30s
 

Vzdelávanie pracovníkov

Kvalifikačná príprava a rozvoj pracovníkov musí byť nepretržité. Kvalifikačnú prípravu v podniku predstavuje najmä:

  1. adaptácia nových pracovníkov
  2. zvyšovanie kvalifikácie
  3. rekvalifikáciu

1. Pracovná adaptácia – je zameraná na prispôsobenie nového pracovníka pracovným podmienkam, pracovnej činnosti, riadiacemu systému a organizácií práce v podniku. Z obsahového hľadiska priebeh tohto procesu tvoria:
Sociálna adaptácia – je zameraná na zaradenie pracovníka do existujúceho systému medziľudských vzťahov na pracovisku a v podniku.
Adaptácia na podnikovú kultúru – tvorí systém spoločných hodnôt a noriem, kt. sa prijali a rozvinuli v podniku a ovplyvňujú konanie, uvažovanie i vystupovanie pracovníkov.
Cieľom adaptácie na podnikovú kultúru je pomôcť novým pracovníkom orientovať sa v existujúcich sociálnych normách a prispôsobiť sa im.

2. Zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov – znamená obnovovanie a rozvíjanie doteraz nadobudnutých vedomostí a zručností.

3. Rekvalifikácia – je každá, ale aj elementárna zmena kvalifikácie, ak umožní ďalšie alebo nové uplatnenie pracovníka alebo občana (môže byť čiastočná alebo úplná).

Vzdelávanie – musí byť organizované a systematické (zistenie potreby, zostavenie plánu, realizácia vyhodnotenie efektívnosti vzdelávania)

Rozvoj pracovníka znamená jeho vzdelávanie z hľadiska budúcich potrieb podniku.

Pracovná kariéra je rozvojová postupnosť zamestnaní, ktoré človek vykonáva počas svojho života. Rozvoj kariéry je výsledkom vzájomného pôsobenia toho, čo si volí pracovník, a ponúkaných možností v podniku. Riadiť kariéru znamená informovať pracovníkov o pracovných možnostiach, vytvoriť plány kariéry a organizovať ich vzdelanie.

 
Podobné referáty
Vzdelávanie pracovníkovSOŠ2.95732444 slov
Vzdelávanie pracovníkovSOŠ2.9873500 slov
Vzdelávanie pracovníkovSOŠ2.96572443 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.