referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Štátna pokladnica
Dátum pridania:04.04.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:Kati17
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 013
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:4.8
Priemerná známka:2.95Rýchle čítanie:8m 0s
Pomalé čítanie:12m 0s
 
Systémom štátnej pokladnice sa rozumie sústava činností, ktorými sa zabezpečuje centralizácia príjmov štátneho rozpočtu, rozpočtov státnych fondov, rozpočtov štátnach rozpočtových organizácií, rozpočtov verejných vysokých škôl 1) rozpočtu obcí a vyšších územných celkov a nimi riadneých rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií (ďalej len „rozpočet územných samospráv“), rozpočtu Sociálnej poisťovne, rozpočtov zdarvotných poisťovní, rozpočtu Národného úradu práce, rozpočtu Fondu národného majetku Slovenskej Republiky, rozpočtu Slovesnkého pozemkového fondu (ďalej len „verejný rozpočet“), realizácia výdavkov štátneho rozpočtu a verejného rozpočtu, správy pohľadávok a záväzkov štátneho rozpočtu a denná likvidita štátneho rozpočtu a sústava vzťahov medzi štátnou pokladnicou, ministerstvom, Národnou bankou Slovenska, agentúrou a klientom.

Zriadenie, postavenie a pôsobnosť agentúry je definované v zákone o Štátnej pokladnici Zb. Z. č 291, v odseku 4. A kto je klientom je definované v paragrafe 2 a 12.

Štátna pokladnica predstavuje vzájomné prepojený integrovaný informačný systém s konzistentným, inštitucionálnym usporiadaním, ktorý zabezpečuje centralizovanú správu inkasa príjmov a realizáciu výdavkou štátu, komplexné vedenie účtovníctva štátu, kontrolu príjmov a výdavkov štátu a racionálne operácie s prostriedkami štátu na finačnom trhu.

Okrem štátnej pokladnice existujú:
 2 štátne účelové fondy a to fond likvidácie atómového odpadu a fond na rozvoj bývania
 agentúra, ktorá sa zaoberá financovaním rezortu poľnohospodárstva
 fondy zdravotných poisťovní, sociálnych poisťovní atď., ktoré hospodária sssamostatne a sú závislé od štátneho rozpočtu na rozdiel od fondov národného majetku
 rozpočty samospráv

Funkcie štátnej pokladnice

Systém štátnej pokladnice na vrcholovej úrovni môžeme štruktúrovať jeho základnými funkciami, ktoré môžeme rozdeliť na :
 kľúčové (centralizácia príjmov, riadenie výdavkov, správa aktív, správa hotovosti, správa dlhu) a
 podporné (finančné plánovanie, platobný styk, účtovníctvo, finančná kontrola).

Všetky funkcie musia byť podporované informačným systémom.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalejďalej
 
Zdroje: Zbierka zákonov číslo 291 z roku 2002, Zákon o štátnej pokladnici, Ministerstvo financií Slovenskej Republiky, Stratégia budovania systému štátnej pokladnice do roku 2002, verzia: 1.43, máj 2002,
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.