referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 26. júla 2017
Vývoj ratingu Slovenska
Dátum pridania:06.05.2002Oznámkuj:12345
Autor referátu:[radio]
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:395
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.6
Priemerná známka:2.99Rýchle čítanie:2m 40s
Pomalé čítanie:4m 0s
 
V roku 1998 znížila agentúra Moody‘s Investors Service rating Slovenska zo stupňa Baa3 na stupeň Ba1. Znamenalo to zníženie ratingu z najnižšieho investičného do najvyššieho špekulatívneho pásma. Okrem ratingov na štátne dlhopisy a pokladničné poukážky boli na stupeň Ba1 znížené ratingy dlhopisov Národnej banky Slovenska. O jeden stupeň klesli aj ratingy devízových vkladov vo VÚB a Slovenskej sporiteľni. Agentúra Moody‘s odôvodnila zníženie ratingu SR pretrvávajúcim deficitom bežného účtu platobnej bilancie a deficitom štátneho rozpočtu, ktoré boli v zvýšenej miere financované zo zahraničných pôžičiek, a to najmä krátkodobých. Agentúre sa nepozdávali ani snahy vlády vylepšiť výsledky zahraničného obchodu zavedením umelých opatrení, ako boli dovozné depozity a dovozná prirážka. V závere odôvodnenia na zníženie ratingu SR sa konštatuje, že politická situácia vzhľadom k voľbám znižuje pravdepodobnosť, že nahromadené problémy budú riešené správne.
Po vstupe Slovenska do OECD sa viaceré raitingové agentúry zaoberali otvorením otázky o zlepšení ratingu. Pôvodne sa malo čakať do volieb, pretože nikto si nebol istý, či sa po septembri 2002 zachová naštartovaný ekonomický pokrok začatý v roku 1998.
Agentúra Standard & Poor’s však už v roku 2001 vrátila rating Slovenska do investičného pásma. Hodnotenie dlhodobých záväzkov v domácej mene zvýšila z BBB plus na A mínus so stabilným výhľadom. Dlhodobé záväzky v cudzej mene prehodnotila na BBB mínus po predchádzajúcej známke BB plus. Lepší rating sme si podľa agentúry zaslúžili za zrýchlenie rokovaní o našom vstupe do Európskej únie. Standard & Poor‘s ocenila aj ukončenie reštrukturalizácie a privatizácie bánk a celkové posilnenie bankového sektora. Všimla si aj stabilizáciu hospodárstva, ktorá podporila udržateľný rast ekonomiky na základe exportu a súkromných investícií a pokles inflácie a úrokových sadzieb. Negatívny vplyv na náš rating vidí Standard & Poor‘s najmä v problémoch pri udržaní rozpočtových obmedzení, pri privatizácii sieťových odvetví a infraštruktúry a pri konsolidácii makroekonomickej stability. Za problematické považuje aj dosahovanie ďalšieho pokroku Slovenska vo vyspelosti politického systému.
Mesiac po Standard & Poor’s nám aj Moody‘s zvýšila rating, čím sa krajina po troch rokoch vrátila zo špekulatívneho do investičného pásma.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.