referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD)
Dátum pridania:07.01.2008Oznámkuj:12345
Autor referátu:chico
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:343
Referát vhodný pre:Vysoká školaPočet A4:1
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:1m 40s
Pomalé čítanie:2m 30s
 
Základná charakteristika EBRD:

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) bola založená dňa 29. mája 1990 v Paríži so základným kapitálom vo výške 10 miliárd ECU upísaným členskými krajinami, Európskym hospodárskym spoločenstvom a Európskou investičnou bankou. Oficiálne začala svoju činnosť v apríli 1991 v Londýne. V súčasnosti má 60 členov a aktivity uskutočňuje v 27 krajinách. Cieľom činnosti EBRD je podporovanie ekonomík v krajinách strednej a východnej Európy a v krajinách bývalého ZSSR /KSVE/ v období transformácie.


Orgány:

Najvyšším orgánom banky je Rada guvernérov, v ktorej má každý členský štát delegovaného svojho guvernéra a alternáta. Prezident Banky je volený Radou guvernérov na štvorročné obdobie. Je zákonným predstaviteľom EBRD a riadi jej bežnú obchodnú činnosť. Za operačnú činnosť Banky zodpovedá Rada riaditeľov, ktorá pozostáva z 23 členov menovaných na 3 roky.


Činnosť EBRD:

V rámci svojej pôsobnosti EBRD poskytuje poradenskú činnosť, pôžičky /so splatnosťou 5 - 10 rokov pre súkromný sektor a do 15 rokov pre štátny sektor/, priame investície, kofinancovanie, garancie a poisťovaciu činnosť, ako i podporu súkromného sektora a poskytovanie technickej pomoci KSVE.


Členstvo Slovenska v EBRD:

Po rozdelení ČSFR s účinnosťou od 1. januára 1993 získala Slovenská republika v rámci sukcesie členstvo v EBRD. Z členstva v EBRD vyplynula Slovensku i povinnosť splácania kapitálového vkladu. Na výročnom zasadnutí EBRD v Sofii v apríli 1996 bolo schválené navŕšenie základného kapitálu o 100 % na 20 mld. ECU. Členské krajiny splatia len 22,5% hodnoty nového kapitálu v splátkovom kalendári na 12 rokov. Slovenská republika uskutočňuje pravidelné splátky navŕšeného kapitálového vkladu vo výške 1,2 mil. EUR ročne. Kapitálový vklad SR v EBRD tak v súčasnosti predstavuje 14,9 mil. USD a 7,2 mil. EUR.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.