referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 22. júla 2017
Podstata peňazí a ich funkcie
Dátum pridania:30.11.2002Oznámkuj:12345
Autor referátu:pyrone
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 816
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:7.1
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:11m 50s
Pomalé čítanie:17m 45s
 
Podstata peňazí a ich funkcie

HISTÓRIA PEŇAZÍ
Peniaze vznikli evolučne ako výsledok rozvoja výroby, deľby práce a výmeny tovaru. Ako druh tovaru slúžia na vyjadrovanie cien iných tovarov, na ich kúpu a predaj a na realizáciu rôznych platieb. Sú všeobecným ekvivalentom, ktorý sprostredkúva výmenu všetkých ostatných statkov a služieb na trhu.
Pôvodne mala výmena naturálny charakrakrer. Jeden tovar sa vymieňal za druhý. Takato výmena sa nazýva barter. Pôvodne mali peniaze formu tovarov ,a preto ich nazývame tovarové peniaze. Postupne sa z tovarov vyšpecifikoval jeden, ktorý plnil úlohu všeobecného ekvivalentu. Na našom území to bolo plátno. ( od toho je odvodené slovo platiť ). Postupne túto funkcie začali plniť tovary s týmito vlastnosťami : trvanlivosť, ľahká manipulácia, malý objem, deliteľnosť , ktoré najlepšie vyhovovali požiadavkám kladeným na peniaze. Boli to prevažne drahé kovy ako zlato a stribro známe ako plnohodnotné peniaze. Zlaté penize boli podtupne nahradené papirovými peniazmi - neplnohodnotné peniaze, ktoré boli kryté zlatom. Papierové peniaze v súčasnosti stratili bezprostrednú súvislosť so zlatom. Peniaze treba odlišovať od pojmu bohatstvo. Bohatstvo je širší pojem zah??ajúci všetky aktíva ekonomických subjektov: okrem peňazí v hotovosti aj cenné papiere ( akcie, obligácie ), nehnuteľnosti, spotrebné predmety dlhodobého používania. Takisto rozlišujeme pojmy peniaze a dôchodok ( príjem ). Peniaze sú stavovou veličinou - hovoria o tom aké množstvo peňazí má človek k dispozícii. Dôchodok je tokovou veličinou - vyjadruje tok príjmov za určité časové obdobie ( mzda za mesiac, národný dôchodok za rok ).
FUNKCIE PEŇAZÍ
1. prostreidok výmeny ( medium of exchange ),
2. zúčtovacia jednotka ( unit of account ),
3. uchovávateľ hodnôt ( store of value ).
1. Vo funkcii výmenného ( transakčného ) prostriedku peniaze sprostredkúvajú obeh tovarov, uľahčujú výmenu statkov a služieb. Túto funkciu plnia hotovostné peniaze ( mince , bankovky ), ako aj depozitné - bankové peniaze. Ukazuje sa , že čím je bankový systém rozvinutejší, tým väčšia čať výmeny tovarovv sa uskutočňuje bezhotovostne ( vo vyspelých ekonomikách okolo 2/3 ). Na Slovensku sa cez bankové karty uskutčňujú prevažne výbery z bankomatov a platby bankovými kartami tvoria len 10%.
Pod túto funkciu možno zahrnúť aj funkciu platidla ( funkciu tzv. odložených platieb: penize umožňujú platiť záväzky, umorovať dlhy ).
2. Funkcia peňazí ako zúčtovacej jednotky.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalejďalej
 
Podobné referáty
Podstata peňazí a ich funkcieSOŠ2.99413477 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.