referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Poistný trh v Nemecku
Dátum pridania:25.09.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:smolac
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 771
Referát vhodný pre:Vysoká školaPočet A4:8
Priemerná známka:2.90Rýchle čítanie:13m 20s
Pomalé čítanie:20m 0s
 
Poistný trh v Nemecku
(seminárna práca z predmetu Poistenie zahraničných rizík)
2003

Súčasné trendy svetového poistného trhu
Pre poistné trhy v jednotlivých krajinách s vyspelou trhovou ekonomikou sú v súčasnosti charakteristické nasledujúce procesy:
· koncentrácia a centralizácia poistného kapitálu,
· univerzalizácia poisťovacej činnosti v rámci koncernov a ich dcérskych spoločnosti,
· internacionalizácia poisťovacích spoločnosti.

Koncentrácia a centralizácia poistného kapitálu znamená, že v niektorých krajinách až 90 % poistného trhu kontroluje iba 4 až 5 poisťovacích spoločnosti. Univerzalizácia poisťovacej činnosti v rámci koncernov a ich dcérskych spoločnosti znamená na jednej strane poskytovanie rozličných druhov poistenia (životné poistenie, neživotné poistenie, penzijné fondy) a na druhej uskutočňovanie činnosti, ktoré bezprostredne nesúvisia s poisťovacou činnosťou.

Poistné koncerny, najmä prostredníctvom dcérskych spoločností realizujú aj investičné a úverové operácie ako je leasing, faktoring, ďalej poskytujú rôzne finančné, poradenské a iné služby. Avšak podľa direktívy ES musia mať poisťovne striktne oddelené životné poistenie od neživotného. Z toho vyplýva povinnosť nových, vznikajúcich poisťovní špecializovať sa na tieto dve poistné odvetvia.
Internacionalizácia poisťovacích činnosti predstavuje fakt, že veľa poisťovní pôsobí aj na zahraničných finančných trhoch prostredníctvom svojich pobočiek, filiálok a agentúr.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalejďalej
 
Zdroje: Trend, Hospodárske noviny, www.allianzsp.sk, www.ruv.sk, www.government.gov.sk, people.fm.uniba.sk
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.